Dane parafialne

Parafia Rzymsko - Katolicka
Wniebowzięcia NMP

ul. Grunwaldzka 32
36 - 130 Raniżów
tel. (17)2285010
Numer konta
14915910492002100011400001

Szukaj na stronie

Korowód Świętych

W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych 31.10.2018 r. obył się w naszej parafii kolejny raz "Wieczór i Korowód Świętych" a także rozwiązanie konkursu plastycznego „Mój Święty Patron”. W trakcie Mszy Świętej dzieci z naszej parafii przebrane w odpowiednie stroje prezentowały sylwetki świętych i błogosławionych. W tym dniu także do naszej parafii przybyły relikwie świętych i błogosławionych. Po Mszy świętej odbyła się procesja na cmentarz z relikwiami świętych i błogosławionych oraz ze świecami, które zostały zapalone od Paschału - symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego. Na cmentarzu każdy mógł zanieść Światło Chrystusa na grób swego bliskiego. Po zakończonej procesji, była możliwość oddania czci relikwiom a także wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym o patronie. Bóg zapłać wszystkim za wspólną modlitwę. 

zobacz zdjęcia

Diecezjalny Dzień Skupienia Apostolatu Maryjnego

W sobotę, dnia 13 października 2018 r., parafialny zespół Apostolatu Maryjnego w Raniżowie zorganizował Diecezjalny Dzień Skupienia. W spotkaniu wzięły udział Apostolaty: z Sandomierza, na czele z ks. Stanisławem Tylusem – opiekunem diecezjalnym, p. Krystyną Tatar – moderatorem diecezjalnym i Jej następcą p. Mieczysławem Trębickim,   ze Stanów z ks. Zbigniewem Mistakiem – opiekunem duchowym, Siostra Szarytka z Sandomierza oraz Siostra ze Zgromadzenia SS. Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Kurozwękach.

Na początku wszystkich zebranych przywitał ks. Proboszcz Bogdan Piekut, a następnie odmówiono Różaniec Św., po czym została odprawiona Msza Św., której przewodniczył ks. Mistak, a kazanie wygłosił ks. Tylus. Po Mszy Św. odmówiono Anioł Pański, a ks. Mistak wygłosił konferencję, w której ukazał Maryję jako wzór do naśladowania w życiu, przez każdego Apostoła Maryjnego.

Spotkanie zakończyło się agapą, przebiegającą w milej i serdecznej atmosferze, podczas której dzielono się wiedzą i doświadczeniem. Wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia było uwieńczeniem uroczystości.

zobacz zdjęcia

U Kardynała...

30 września br. przedstawiciele Kół Misyjnych działających przy naszej parafii wraz z ks. proboszczem Bogdanem Piekutem wzięły udział w obchodach Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Corocznie odbywają się one z inicjatywy Fundacji im. Ks. Kardynała „Serce bez granic”. O godz. 11.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. bp K. Nitkiewicza a także bp G. Lungu oraz ks.bp Edwarda Frankowskiego.

Warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów o kardynale. Ten niezwykły kapłan, później kardynał urodził się 1 kwietnia 1911r. w Hucie Komorowskiej. Mając 18 lat wstąpił do zakonu jezuitów. Po II Wojnie Światowej, podczas której więziony był w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz Auschwitz, wyjechał na misje do Zambii (spędził tam ponad 61 lat.)

Pracował, ewangelizował, popierał dążenia niepodległościowe narodu zambijskiego. To nasz papież Jan Paweł II mianował go Kardynałem. Zmarł w Lusace 28 września 2007r., gdzie spoczywa w katedrze.

Dziś na terenie dawnej posiadłości Kozłowieckich znajduje się muzeum poświęcone temu niezwykłemu misjonarzowi Afryki, a w nim ogromne pokłady pamiątek, eksponatów, które przypominają nam postać ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego.  

zobacz zdjęcia

Pielgrzymka do Dolnego Śląska i Pragi

Polska piękna jakiej nie znamy.

To już tradycja - jedna pielgrzymka na wiosnę, druga na jesień. Wiosna tego roku pod hasłem: pielgrzymka do polskich korzeni – Białoruś, a jesień - Polska piękna jakiej nie znamy (abstrahując od czeskiej Pragi). Motyw przewodni zaczerpnięty ze szczerego zachwytu jednej z uczestniczek wyprawy, która po zwiedzaniu Świdnicy westchnęła „nie wiedziałam, że tyle pięknych miejsc jest w Polsce”. Gwoli sprawiedliwości - większość z nas nie wiedziała.

Dłuższy wstęp, więc telegraficzna relacja. Wyjazd 21.09.2018 o północy. Przewodnik i opiekun duchowy, jak zawsze niezawodny – ks. Proboszcz Bogdan Piekut.

Dzień pierwszy: Świdnica. Zwiedzanie Katedry św. Stanisława i św. Wacława wpisanej na listę Pomników Historii (piękna sama w sobie i kryjąca tyle tajemnic, że pół dnia na jej zwiedzanie to mało). Następnie, Kościoła Pokoju (największa drewniana, barokowa świątynia ewangelicko - augsburska na świecie, wpisana na listę UNESCO). Spacer po Rynku i po okolicznych uliczkach kryjących perełki architektury. Starówka świdnicka przez specjalistów uznawana jest za najcenniejszy zespół urbanistyczny na Dolnym Śląsku, porównywalny ze starówką krakowską i toruńską. Jedziemy do Książa. Zamek Książ – jeden z najpiękniejszych, trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Dalej kolejna perełka: Krzeszów. Zwiedzamy Opactwo Cystersów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (arcydzieło sztuki późnego baroku, ucieleśnienie sakralnego przepychu , zabytek klasy zerowej).

Drugi dzień to całodzienne zwiedzanie czeskiej Pragi. To temat na osobną relację. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej kryjący w swym wnętrzu bezcenny skarb otoczony od wieków powszechnym kultem – figurkę Praskiego Dzieciątka Jezus. W tym szczególnym miejscu- w bardzo dziś zlaicyzowanym kraju- mszę św. sprawował nasz ks. Proboszcz.

Dzień trzeci- Wambierzyce: Tam uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, gdzie była możliwość uzyskania odpustu zupełnego ze względu na Rok Jubileuszowy (800-lecie Wambierzyc). Na koniec Bardo Śląskie nazywane miastem cudów, to słynne miejsce pielgrzymkowe. W centrum miejscowości znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary- czyli barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, powstały w XVII w.

W świątyni, w ołtarzu głównym znajduje się za szkłem cenna Figura Matki Bożej Bardzkiej łaskami słynąca, pamiętająca czasy XII wieku.

Powrót do Raniżowa . Wita nas nasz Kościół parafialny, który na nowo nabrał blasku dzięki remontowi.

Za podsumowanie niech posłuży fakt, że kilka osób deklaruje chęć ponownego zobaczenia tych miejsc z rodziną.

zobacz zdjęcia

Wniebowzięcie 2018

Każdego roku 15 sierpnia to dzień wyczekiwany przez wszystkich parafian, oraz czcicieli MB Wniebowziętej. To dzień szczególny kiedy przychodzimy z wiązankami ziół i kwiatów, aby dziękować Matce Bożej za jej opiekę nad naszą parafią. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Kata pochodzący w Woli Raniżowskiej (obecnie pracujący na Misjach we Francji). Ks. Stanisław w kazaniu podkreślał, że nasze życie do droga do świętości, do Nieba, oraz ukazywał jak ważne jest nasze codzienne świadectwo przynależności do Chrystusa. Ten dzień także jest dniem dziękczynienia za tegoroczne zbiory i chleb powszedni. Z tej okazji mogliśmy podziwiać piękne wieńce dożynkowe, które wykonali przedstawiciele: Raniżowa, Staniszewskiego, Zielonki i Posuch. Dziękujemy wszystkim parafianom i naszym gościom za obecność i modlitwę w tym szczególnym dniu.

zobacz zdjęcia

Wigilia Wniebowzięcia 2018

Wieczorem 14 sierpnia Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Proboszcza rozpoczęła obchody dorocznego odpustu parafialnego. Po Mszy Świętej w procesji odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia udaliśmy się na cmentarz parafialny. Na cmentarzu powierzaliśmy tych którzy nas poprzedzili w wędrówce do Nieba Bożemu Miłosierdziu. Bóg zapłać wszystkim którzy znaleźli czas na modlitwę w Wigilię Odpustu.

zobacz zdjęcia

I Komunia Święta 2018

„Najpiękniejszy to dzień w życiu,

Dzień niezapomniany...”

W dniu 13 maja 2018 r. w naszej parafii 51 dzieci po raz przyjęło do swego serca przyjęło Pana Jezusa. Do tego wydarzenie dzieci przygotowywały się od września poprzez katechizację, comiesięczne spotkania oraz próby liturgiczne. Wszystkim dzieciom życzymy aby zawsze żyły w przyjaźni z Panem Jezusem

Pielgrzymka 2018

2018 pielgrzymka plakat

3 Maja

3 Maja

zobacz zdjęcia

Pielgrzymka do Polskich Korzeni - Białoruś 2018

W dniach 28.04.2018 – 02.05.2018 grupa pielgrzymów z inicjatywy i pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogdana Piekuta pielgrzymowała po Białorusi - ( w części) dawnych kresach Rzeczypospolitej z czasów jej świetności. W pierwszym dniu pojechaliśmy do Kosowa Poleskiego, gdzie odwiedziliśmy folwark Mereczowszczyznę, w którym urodził się Tadeusz Kościuszko i kościół Św. Trójcy . W drugim dniu przejechaliśmy do Zaosia, miejsca, w którym urodził się największy polski poeta romantyczny - Adam Mickiewicz. Zatrzymaliśmy się przy jeziorze Świteź, uwiecznionym w jego poezji. W Nowogródku zwiedziliśmy Dworek (dziś Muzeum) Adama Mickiewicza, miejsca jego dzieciństwa i młodości. W Mirze zobaczyliśmy zespół zamkowo-parkowy, który posłużył Mickiewiczowi za pierwowzór zamku Horeszków w ”Panu Tadeuszu”. Znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W kolejnym dniu udaliśmy się do Nieświeża, gdzie wznosi się jedna z najwspanialszych magnackich rezydencji Rzeczypospolitej - zamek książęcy Radziwiłłów. Jest zabytkiem o bogatej i barwnej historii wpisanym na Listę UNESCO. Zobaczyliśmy również kościół Bożego Ciała . W czwartym dniu zwiedzaliśmy Mińsk - stolicę Białorusi, który wywarł bardzo pozytywne wrażenia na uczestnikach pielgrzymki. Odwiedziliśmy też Kuropaty- miejsce gdzie znajdują się mogiły tysięcy ofiar politycznych NKWD, Po drodze do Pińska nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie, a także odwiedziliśmy Dom Miłosierdzia, wielkie dzieło prowadzone przez Księdza Tadeusza Szeszko, znanego raniżowskim parafianom . Ostatni dzień to zwiedzanie Pińska – nieformalnej stolicy Polesia- z jego licznymi obiektami sakralnymi i świeckimi. Następnie pojechaliśmy do Janowa Poleskiego, gdzie w 1645 r Św. Andrzej Bobola poniósł śmierć męczeńską.

Podobno jeden obraz więcej mówi niż 100 słów, więc niżej zamieszczamy relację fotograficzną .

 zobacz zdjęcia

Jubileusz Młodych

W dniach 29 kwietnia do 1 Maja 30 osobowa grupa młodzieży z naszej parafii uczestniczyła w "Jubileuszu Młodych Diecezji Sandomierskiej". Spotkanie młodych obyło się w Zawichoście i Sandomierzu. Był to czas poświęcony na modlitwę i spotkanie z rówieśnikami z całej diecezji. Uroczyste zakończenie "Jubileuszu Młodych" odbyło się podczas Dnia Otwartej Furty Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Na to wydarzenie dojechała jeszcze 50 osobowa grupa młodych z naszej parafii. Podczas Dnia Otwartej Furty drużyna naszych ministrantów w kategorii gimnazjum i starsi zdobyła Puchar Rektora w rozgrywkach piłki nożnej.      

Niedziela Miłosierdzia 2018

Druga Niedziela po Wielkanocy to Uroczystość Bożego Miłosierdzia. Po sumie odbyła się uroczysta procesja Eucharystyczna na  cmentarz oraz pod figurę Pana Jezusa Miłosiernego na Rynku, gdzie ks. Proboszcz ponowił akt zawierzenia naszej parafii Jezusowi Miłosiernemu. Bóg zapłać wszystkim którzy uczestniczyli w tej pięknej modlitwie.

Jezu Ufam Tobie!

Chrystus Zmartwychwstał Alleluja! 2018

Uroczyste zawołanie: Chrystus Zmartwychwstał Alleluja! rozpoczęło radość świętowania. O godz. 6.00 wyruszyła radosna i uroczysta procesja rezurekcyjna, która obwieściła radość zmartwychwstania Chrystusa. Bezpośrednio po procesji sprawowano Uroczystą Mszę Świętą. Wszystkim życzymy wielu łask o Zmartwychwstałego Pana! 

Wielka Sobota 2018

Wielka Sobota to dzień żałoby i ciszy. Do południa gromadzimy się poświęcić pokarmy na Stół Wielkanocny. Wieczorem zgromadziliśmy się na Liturgii Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem ks. Konrada. Ta piękna Liturgia składała się z Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej podczas której każdy odnowił swoje przyrzeczenia chrzcielne.  

zobacz zdjęcia

Liturgia na dziś

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj 32

W tym tygodniu 32

W tym miesiącu 578

Ogółem 649934

Currently are 5 guests and no members online